Поранешниот Претседател Иванов денес упати честитка до христијанските верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар:

„Почитувани,

Дозволете ми во мое лично име и во име на моето семејство да ви упатам искрени честитки по повод Христовото воскресение – Велигден.

Во овие денови кога го славиме победителот на смртта – Исус Христос, да се присетиме на силата на молитвата за здравје, мир и благосостојба на сите ближни, на сите знајни и незнајни, бидејќи веруваме во силата на молитвата, веруваме во чуда. А, чудо е и воскресението Христово.

Со овој чин Спасителот Исус Христос ни дари спасение, трпение, надеж, љубов и верба.

Ви посакувам многу здравје, меѓусебно почитување, разбирање, радост, љубов во срцето и верба во Бога.

За многу години празникот!

Христос воскресна!

Навистина воскресна!“

 

Во писмото честитка од Претседателот Иванов упатено до Бискупот скопски и Епарх струмичко-скопски, д-р Киро Стојанов, како и до целата католичка заедница во Република Македонија е наведено следново:

„Празнувањето на овој голем и светол Христијански празник нѐ учи на заедништво, хуманост, добра мисла, љубов и меѓусебна почит. На овој голем и светол ден ја славиме победата на животот над смртта. На овој голем и светол ден се молиме за мир, човечност и благосостојба. Христовата жртва за човештвото нека биде патоказ за добродетелство, меѓусебна почит, помагање и разбирање.

Како христијани наша света мисија е да ги почитуваме христијанските вредности, да се радуваме на животот, да даруваме љубов, да си помагаме и да веруваме во надежта.

Христовото воскресение нѐ учи да не заборавиме да го следиме патот на светлината и добрината и да не се штедиме да се даруваме себеси на другите, да веруваме во заедништвото, да веруваме во силата на молитвата, да веруваме во чуда. А, чудо е и воскресението Христово.“

 

Претседателот Иванов, исто така, присуствуваше и на мисата Велигденско бдение во Католичката катедрала „Пресвето Срце Исусово“.

 

Линк до објавата на ФБ страната